Vyhledávání

Sloupec reklamy
Když cvakne spoušť - prezentace profesionálních i zájmových fotografů
 

ENZO
Jaroslav Špulák - hudební kritik a spisovatel
 
 
  
Adventure Golf Horní Bezděkov 

DANA KYNDROVÁ a PAVEL DIAS - Osobnosti české fotografie za rok 2008

23. 02. 2009

K vyhlášení a předání ceny "Osobnost české fotografie 2008" fotografce a kurátorce Daně Kyndrové a ceny „Osobnost české fotografie 2008 – za dlouhodobý přínos fotografii“ fotografovi a pedagogovi Pavlu Diasovi Asociací profesionálních fotografů České republiky dojde v pondělí, 23. 2. 2009 ve 12.00 hod. na výroční valné hromadě AFČR v Mánesu, Masarykovo nábřeží 250, Praha 1.
Ocenění převezmou ceny osobně.

 

Zdraví Stanislav Pokorný, předseda správní rady AFČR


Asociace profesionálních fotografů České republiky je sdružená v Evropské federaci profesionálních fotografů (FEP). Založena byla 22. ledna 1990. Vedle organizování fotografických výstav se snaží napomáhat realizaci zájmů svých členů a šířit dobré jméno české fotografie. K zlepšení společenské prestiže fotografů každoročně vyhlašuje cenu „Osobnost české fotografie“. Titul je udělován pošesté.

Osobností české fotografie 2003 se stal fotograf Josef Koudelka, Osobností české fotografie 2004 je kurátor Jaroslav Anděl a Osobností české fotografie 2005 se stala kurátorská dvojice Vladimír Birgus a Jan Mlčoch. V roce 2006 je cena poprvé rozdělena do dvou kategorií, které lépe pokrývají jednotlivé specifické oblasti fotografie – na cenu „Osobnost české fotografie 2006“ kterou získal fotograf Jiří Stach a na cenu „Osobnost české fotografie - za dlouhodobý přínos fotografii“, jejímž držitelem se stala historička fotografie Anna Fárová. V roce 2007 byli oceněni Jindřich Štreit a Miroslav Vojtěchovský.

Cena „Osobnost české fotografie“ je určena fotografovi, fotografickému pedagogovi, kurátorovi, teoretikovi fotografie, galeristovi či vydavateli, který v průběhu kalendářního roku, tedy od 1.1. do 31.12., zásadním způsobem přispěje ke kvalitě, rozvoji nebo propagaci české tvůrčí fotografie u nás či v zahraničí a cena „Osobnost české fotografie - za dlouhodobý přínos fotografii“ je určena fotografovi, fotografickému pedagogovi, kurátorovi, teoretikovi fotografie, galeristovi či vydavateli, který dlouhodobě, zásadním způsobem přispěl ke kvalitě, rozvoji nebo propagaci české tvůrčí fotografie u nás či v zahraničí.

Se jmenováním nejsou spojeny hmotné požitky. Smyslem vyhlášení laureáta z řad fotografů, kurátorů, pedagogů, teoretiků, galeristů či vydavatelů je upozornit na mimořádný výkon za uplynulé období a podnítit další zájem o dění v oblasti fotografie.


Za loňský rok nominovali celkem 31 kandidátů zástupci veřejnosti, škol, muzeí, spolků a podniků spjatých s fotografií.

Členové Správní rady AFČR doporučili ze všech obdržených nominací 10 finalistů v obou kategoriích dvanáctictičlenné porotě, sestavené z členů AFČR. Každoročně jsou nejméně čtyři porotci zaměněni.
I letos porotci rozhodovali s vědomím, že všichni nominovaní mají za sebou realizaci celé řady kvalitních projektů.

Členové Odborné poroty 2008: Jaroslav Prokop, Marian Beneš, Rudolf Jung, Jaroslav Fišer, Blanka Chocholová, Aleš Jungman, Stanislav Pokorný, Jan Pohribný, Ladislav Kamarád, František Chrástek, Lubomír Kotek, Vladimír Kozlík

Nositelka titulu „Osobnost české fotografie 2008“ - Dana Kyndrová - byla navržena Jiřín Egertem, Janem Pohribným, Národním muzeem fotografie – v.z. Miroslavem Paulíkem, Miroslavem Vojtěchovským, Alenou Dvořákovou a Viktorem Fischerem.

Podle nominátora Jiřího Egerta se „…paní Daně Kyndrové se velmi zdařilo spojit historickou paralelu z osvobození naší země Rudou armádou v roce 1945 se snímky okupace vojsky Varšavské smlouvy v srpnu před 40 lety výstavou „1945/Osvobození....1968/Okupace“, kterou realizovala v srpnu 2008 v pražském Mánesu. Paní Kyndrová jako kurátorka této významné výstavy dokázala srovnáním zdánlivě protichůdných okamžiků z let 1945 a 1968 veřejnosti předložit pohled na pobyt sovětských vojsk v širším historickém kontextu. Shromáždila značné množství fotografií z všemožných pramenů a vše sjednotila ve vypovídající celek, který dvacet let po změně našeho vývoje nemá obdoby. Vůbec poprvé tak byl představen rozsáhlý soubor fotografií českých i slovenských autorů, z nichž některé ještě nebyly nikdy publikovány. Součástí výstavy byla i zdařilá stejnojmenná publikace, která obsahuje na 285 fotografií vztahujících se k oběma rokům 1945 a 1968.

Tento její počin je svázán s jejím dalším projektem „Odchod sovětských vojsk“.
Projekt zahrnuje atmosféru v sovětských kasárnách, kde se pro autorku vizuálně koncentrovala předzvěst rozpadu sovětského impéria. Výsledkem této autorské aktivity z let 1990 – 91, byla její autorská výstava v ambitu františkánů na Jungmanově nám. v Praze, rovněž v srpnu 2008, k této výstavě autorka vydala rovněž doprovodnou publikaci „Departure of Soviet troops 1990 – 1991“ s texty v češtině, ruštině a angličtině.

Paní Kyndrová těmito počiny, které realizovala v hodnotícím roce 2008 dokázala nesmazatelně uchovat pro další generace podstatná fakta o historii a vývoji našeho státu.

Mimo tuto autorskou a kurátorskou činnost se paní Dana Kyndrová intenzivně věnuje záchraně Pražského domu fotografie, který díky minulému managmentu takřka zanikl. Tento projekt by v budoucnu měl být jakousi mekkou české fotografie.“

Nositel titulu „Osobnost české fotografie 2007 – za dlouhodobý přínos fotografii“ - Pavel Dias - byl navržen Vladimírem Birgusem, Miroslavem Vojtěchovským, Václavem Podestátem, Danou Kyndrovou, Národním muzeem – v.z. Miroslavem Paulíkem, Lucií Lendelovou – Fišerovou, Pavlem Márou, Alenou Dvořákovou a Viktorem Fischerem.

Podle jednoho z nominátorů, Vladimíra Birguse, je Pavel Dias autorem obsáhlého a významného díla v oblasti dokumentární a reportážní fotografie, jehož část byla loni připomenuta na retrospektivě v Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně a v současnosti je představena v pražské galerii Langhans, dlouholetým pedagogem řady fotografických škol (dříve např. Střední uměleckoprůmyslová škola v Brně a FAMU v Praze, nyní Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně), kurátorem mnoha expozic, iniciátorem a obětavým organizátorem projektu Planeta Malého prince. Jeho zásadní přínos při formování moderní české dokumentární fotografie v 50. a 60. letech stejně jako kvalita jeho fotografií s tematikou holokaustu stále ještě čekají na plné ocenění v rozsáhlé výstavní retrospektivě a knižní monografii.

Za Asociaci profesionálních fotografů ČR:

Stanislav Pokorný, předseda správní rady

Lubomír Kotek, předseda odborné poroty

Partneři galerie

 Centrum FotoŠkoda

FOMEI

OLYMPUS

Mediální partneři

  Asociace profesionálních fotografů ČR 

 

Provozovatel galerie

Mediální partner