Vyhledávání

Sloupec reklamy
Když cvakne spoušť - prezentace profesionálních i zájmových fotografů
 

ENZO
Jaroslav Špulák - hudební kritik a spisovatel
  
Adventure Golf Horní Bezděkov 

Dokumentarista Jiří Hanke

27. 05. 2008

Jiří, mohl, prosím, představit své fotografie, svoji tvorbu těm, kdož ještě neměli možnost vidět Tvé fotografie?

Jsem dokumentarista, ve svých fotografiích se zabývám dlouhodobě určitými tématy. Například v souboru Otisky generace zaznamenávám na dvojicích rodič - dítě jejich jak fyziologické podobnosti či rozdíly, tak v druhém plánu lze vyčíst i další sociologické údaje (knižně 1998). V souboru Pohledy z okna mého bytu jsem dvacet tři let zaznamenával jeden úsek silnice a dva přilehlé chodníky pod oknem mého bytu (knižně 1994). Život v nejstarší dělnické čtvrti v Kladně jsem publikoval v knize Lidé z Podprůhonu (1995). Dlouhodobě jsem se věnoval i fotografování jazzu (knižně Stop Time, 2003).

Jiří Hanke - Lidé z Podprůhonu


Fotografie vytváříš v mnoha souborech, kterým se věnuješ mnoho let. Je možné nazvat tyto obrazové "reportáže" sociologickou sondou?

V jistém smyslu lze většinu mých mých prací považovat za sociologickou sondu. Já osobně svoji práci charakterizuji, když už musím škatulkovat, jako konceptuální dokument.

Jiří Hanke - Otisky generací

Kolik máš fotografií v knize, z jakého počtu jsi je vybíral?

Kniha na 264 stranách představuje přes 300 fotografií ze 16 souborů vznikajících od roku 1973 dosud. Jde tedy o retrospektivu mé dosavadní tvorby. Mimo již zmíněné soubory jsou zde např. i fotografie z Paříže či Ameriky. Kniha obsahuje i velké množství dosud nikdy nevystavených ani nepublikovaných snímků. Výběr, koncepci a úvodní text včetně dokumentace sestavil Josef Moucha.

Jiří Hanke - Pohledy z okna mého bytu

Na čem právě fotograficky pracuješ? Máš nějaký fotografický sen, který by sis přál uskutečnit? Jaký?

Jedním z posledních témat, kterému jsem se věnoval, a které i knihu uzavírá, jsou Má zátiší, vznikající a nalézané v mém bytě a ateliéru. Sen nemám, ale od počátku jsem chtěl dělat dobré fotografie.


Mnoho let se věnuješ i kurátorsky jedné netradiční a přesto významné české galerii. Galerie již funguje 32 let. Ale o tom snad až zase někdy příště.....
Děkuji Ti za rozhovor.


Jiří Heller

Partneři galerie

 Centrum FotoŠkoda

FOMEI 

OLYMPUS

Mediální partneři

  Asociace profesionálních fotografů ČR 

 

Provozovatel galerie

Mediální partner