Vyhledávání

Sloupec reklamy
Když cvakne spoušť - prezentace profesionálních i zájmových fotografů
 
Vinárna, kavárna a restaurant BRESTO
ENZO
Jaroslav Špulák - hudební kritik a spisovatel
  
Adventure Golf Horní Bezděkov 

Osobnost české fotografie 2015 - Pavel Mára a Zbyněk Illek

27. 04. 2016

OSOBNOST ČESKÉ FOTOGRAFIE 2015


K vyhlášení a předání ceny "Osobnost české fotografie 2015" Pavlu Márovi a „Osobnost české fotografie 2015za dlouhodobý přínos fotografii“  Zbyňku Illkovi  Asociací profesionálních fotografů České republiky došlo ve čtvrtek 21. 4. 2016 v sále klubu Lávka.


Osobnost české fotografie za rok 2015

Na základě nominací zástupců profesionální obce, vzdělávacích institucí, spolků a společností spjatých s fotografií a v neposlední řadě také díky návrhům široké veřejnosti bylo v letošním roce hodnoceno množství velmi kvalitních děl a projektů. Odborná komise tak stála před nezáviděníhodným úkolem.

 

O hlavních finalistech a vítězích ceny Osobnost české fotografie za rok 2015“ letos v odborné komisi rozhodovali:

 

Karel Beneš, Miloš Fic, Rudolf Jung, Daniel Kaifer, Zdeněk Lhoták, Ivana Matějková,

Stanislav Pokorný, Miroslav Vojtěchovský, Jiří Všetečka a Petr Zhoř.

 

Na základě bodového součtu hlasů jednotlivých porotců vzešli tři finalisté z každé kategorie .

 

V kategorii Osobnost roku jimi byli Pavel Mára, Zbyněk Illek a Petra Skoupilová.

Cena „Osobnost české fotografie za rok 2015“ byla udělena Pavlu Márovi.

 

Osobnost české fotografie za rok 2015 - Pavel MáraOsobnost české fotografie za rok 2015 - Pavel Mára

 

Členové komise ocenili zejména působivé shrnutí dosavadního fotografického díla ve výstavní restrospektivě ( na Staroměstské radnici v Praze), dále nápaditou a precizně provedenou monografii. ( Pavel Mára: Fotografie/ Photographs 1969-2014. )

Pavel Mára nepřehlédnutelným způsobem přispěl ke kvalitě české tvůrčí fotografie u nás i v zahraničí.

 

Finalisty ceny  „Osobnost české fotografie – za dlouhodobý přínos“ byli

Zbyněk Illek, Jíří Havel a Pavel Scheufler.


Ocenění „Osobnost české fotografie 2015 – za dlouhodobý přínos fotografii“

bylo uděleno Zbyňku Illkovi.

 

Osobnost české fotografie za rok 2015 - Zbyněk Illek

 

Členové komise ocenili neúnavnou a nezištnou práci, kterou dlouhodobě  přispívá ke kvalitě, rozvoji a propagaci  české i zahraniční tvůrčí fotografie hlavně prostřednictvím činnosti Galerie G4, potažmo nově vybudované ART CENTRUM GALERIE 4 v Chebu.


Osobností české fotografie 2003 se stal fotograf Josef Koudelka, Osobností české fotografie 2004 se stal kurátor Jaroslav Anděl a Osobností české fotografie 2005 se stala kurátorská dvojice Vladimír Birgus a Jan Mlčoch. V roce 2006 je cena poprvé rozdělena do dvou kategorií, které lépe pokrývají jednotlivé specifické oblasti fotografie – na cenu „Osobnost české fotografie 2006“ kterou získal fotograf Jiří Stach a na cenu „Osobnost české fotografie - za dlouhodobý přínos fotografii“, jejímž držitelem se stala historička fotografie Anna Fárová. V roce 2007 byli oceněni Jindřich Štreit a Miroslav Vojtěchovský, v roce 2008 Dana Kyndrová a Pavel Dias. V následujících letech byli oceněni Jan Reich a Jiří Všetečka, následování Viktorem Kolářem spolu s Antonínem Dufkem. V roce 2011 byli oceněni Jan Pohribný a Jiří Hanke. V roce 2012 ocenění pak získali Dita Pepe a Ivan Pinkava. Jako zatím poslední ocenění byli Jovan Dezort a Antonín Kratochvíl.

 


 Cena „Osobnost české fotografie“ je určena fotografovi, fotografickému pedagogovi, kurátorovi, teoretikovi fotografie, galeristovi či vydavateli, který v průběhu kalendářního roku, tedy od 1.1. do 31.12., zásadním způsobem přispěje ke kvalitě, rozvoji nebo propagaci české tvůrčí fotografie u nás či v zahraničí a cena „Osobnost české fotografie - za dlouhodobý přínos fotografii“ je určena fotografovi, fotografickému pedagogovi, kurátorovi, teoretikovi fotografie, galeristovi či vydavateli, který dlouhodobě, zásadním způsobem přispěl ke kvalitě, rozvoji nebo propagaci české tvůrčí fotografie u nás či v zahraničí. 
Se jmenováním nejsou spojeny hmotné požitky. Smyslem vyhlášení laureáta z řad fotografů, kurátorů, pedagogů, teoretiků, galeristů či vydavatelů je upozornit na mimořádný výkon za uplynulé období a podnítit další zájem o dění v oblasti fotografie.

 

Osobnost české fotografie za rok 2015 - Slavnostní předání cen


Zdroj: Web Asociace profesionálních fotografů ČR

www.asociacefotografu.com


Partneři galerie

 Centrum FotoŠkoda

FOMEIVAROZA - Výrobky od Zrcadla

Mediální partneři

  Asociace profesionálních fotografů ČR ArtMagazin.euNikonClub Česká republika - Filip Molčan

WELLNESS BOOK

Provozovatel galerie

Mediální partner