Vyhledávání

Sloupec reklamy
Když cvakne spoušť - prezentace profesionálních i zájmových fotografů
 

ENZO
Jaroslav Špulák - hudební kritik a spisovatel
 
 
  
Adventure Golf Horní Bezděkov 

Roman Sejkot napsal učebnici "Kniha FOTOGRAFIE"

23. 06. 2017

Romane, co bylo impulsem k sepsání Tvé fotografické učebnice „Kniha FOTOGRAFIE“?

Impulsů k napsání fotografické učebnice "Kniha FOTOGRAFIE" s podtitulem "od fotogramu po výpočetní fotografii" bylo více. Fotografii učím na různých školách přes 20 let, vedl jsem desítky kurzů a začínal  v ČR s workshopy, když si je mnozí pletli se sexshopy. Vždy byl problém s doporučenou literaturou ke studiu, zvláště pro začátečníky. V 90. letech byly učebnice z 80. let (Stibor, Tausk, Šmok) vyprodány a nové v porevolučním kvasu nikdo nenapsal. Konec tisíciletí byl doslova tragický. Zlom nastal až s nástupem digitální fotografie a s příchodem rychlého internetu kolem roku 2005. Softwarové firmy ve spojení s nakladatelstvími začaly vydávat specializované fotografické publikace se zaměřením na práci s fotoeditory i na jednotlivé oblasti fotografie (Zoner Press). Na trhu však nadále chyběly např. přehledné dějiny světové fotografie. Poslední publikace (R. Skopec, L. Hlaváč, D. Mrázková) byly desítky let staré, občas sehnatelné jen v antikvariátech a ojedinělé pokusy (Scheufler, Birgus) nemohly zaplnit obrovskou díru. Specializované fotografické měsíčníky se zcela podřídily reklamě na valící se digitální produkty a rezignovaly na další společenské role. Posledních pět let je již dostatek vysoce specializovaných publikací včetně zahraničních překladů. Jsou však drahé a nejsou určené k výuce pro začátečníky, kteří se chtějí zorientovat a zatím nevědí, jestli se budou v budoucnu věnovat aktu, krajině, portrétu nebo reklamě. Takto jsem si příležitostně stěžoval kolegům z jiných vysokých škol (J. Prokop, J. Ptáček, J. Moucha, V. Kozlík, V Birgus, P. Scheufler, J. Štreit, M. Vojtěchovský), až mi někdo z nich řekl, ať ji napíši sám. Považoval jsem to za bláznivý nápad, vždyť oni byli ti starší a zkušenější kolegové. Semínko ale bylo zaseto, brouk do hlavy nasazen... :)  

   

Roman Sejkot, Václav Hlaváč: Kniha FOTOGRAFIE (od fotogramu k výpočetní fotografii). Nakladatelství Česká technika, Praha, 2017.

Roman Sejkot, Václav Hlaváč: Kniha FOTOGRAFIE (od fotogramu k výpočetní fotografii). Nakladatelství Česká technika, Praha, 2017.

 

 

Komu je učebnice Kniha FOTOGRAFIE určena?

Komu není určena je jednodušší. Není určena profesionálům praktikům a teoretikům, kteří se v oboru fotografie a umění pohybují roky. Je pro adepty fotografie, pro začátečníky na středních i vysokých školách (jednosemestrální kurzy), pro workshopy a nejrůznější školení. Je pro milovníky fotografie, kteří se potřebují samostatně zorientovat v moři obrazů, pojmů, jmen, knih, internetových zdrojů, hodnotě fotografií i základních právních pojmech. Myslel jsem na kolegy pedagogy na základních a středních školách včetně domů dětí a lidových škol umění, kde jsou fotografické kroužky nebo se zavádí mediální výchova. Tam všude se Kniha FOTOGRAFIE dobře uplatní jako základní příručka poskytující všeobecný přehled. Kniha FOTOGRAFIE je laskavá a lákavá také jako dárek a nejen pro děti. Vždyť kdo dnes nefotografuje, ať se přihlásí... :) 

 

Albrecht Dürer, Ležící žena, dřevoryt, 1525. Sejkot, Hlaváč: Kniha FOTOGRAFIE (od fotogramu k výpočetní fotografii), 2017.

Albrecht Dürer, Ležící žena, dřevoryt, 1525. Sejkot, Hlaváč: Kniha FOTOGRAFIE (od fotogramu k výpočetní fotografii), 2017.

 

 

Mohou z ní čerpat i zájmoví fotografové?

Ano. Snadno. Lze volně listovat. Obsah je koncipován do ucelených dvoustran. Lze si vybrat jen to potřebné. Není třeba číst vše od začátku do konce. Lze se inspirovat. Všechny kapitoly jsou pojaty jako "Úvod do problematiky". Vše je snadné, netřeba se bát. Hlubší vhled poskytují až internetové odkazy a doporučená literatura. 

 

Roman Sejkot: Učitel a žák. Katedra kybernetiky, CMP, FEL ČVUT, Praha, 2013. Light Field Photography,

Roman Sejkot: Učitel a žák. Katedra kybernetiky, CMP, FEL ČVUT, Praha, 2013. Light Field Photography,

 

   
Jaká témata učebnice obsahuje?

Témat je mnoho, každý najde to své, ať jde o praktické návody na fotografování krajiny, portrétu, aktu nebo o teoretické úvahy, co je to ta fotografie vůbec zač, co je to umění a proč to vlastně děláme, jak vzniká umělecká fotografie, její cena a jaká je právní ochrana fotografických děl? Oddíl "Trocha teorie nikoho nezabije" rozkrývá fyzikální a technickou podstatu fotografie od dírkové komory po jasové a geometrické transformace. Vše jednoduše vyložil pan profesor Václav Hlaváč z pražského ČVUT. Oddíl "Fotografický projekt není náhoda" obsahuje vybrané nejlepší studentské práce na dané téma a vytvořené během několika týdnů jednoho semestru. Oddíl "Kam směřuje fotografie" obsahuje studentské eseje na téma Fotografie. Ctěný čtenář může pak sám vypracovat během stejného časového úseku dle návodu fotografický projekt a napsat esej. Motivem může být známá větička "to bych dokázal také"! Tedy jen do toho! 

 

 František Fridrich: Pražský hrad, 1867. Sbírka Scheufler.

František Fridrich: Pražský hrad, 1867. Sbírka Scheufler.

 

 

Určitě jsi nyní spokojen s celou knihou, ale zeptám se, zda-li je některá část pro Tebe taková, že jsi na ní opravdu hrdý. Např. že žádná jiná učebnice se tímto problémem nezabývá?

Jsem hrdý na několik kapitol: Dírková komora, Digitální obraz, Geometrické transformace, Historie fotografické techniky, Vývoj stylů, Světová fotografie, Autorský zákon pro fotografy... Nelze říci, že se jiné publikace těmito problémy nezabývají, ale v Knize FOTOGRAFIE jsou tyto věci "pod jednou střechou".

 

Roman Sejkot: Pražský hrad, 2006. Digitální fotografie a postprodukce.

Roman Sejkot: Pražský hrad, 2006. Digitální fotografie a postprodukce.

 

   
Kde je možné si knihu vzít do ruky a prohlédnout, případně rovnou po internetu objednat?

Učebnici - odbornou publikaci i pro laiky, si lze v Praze prohlédnout např. v Univerzitním knihkupectví odborné literatury v nové budově NTK v Dejvicích. Snadno ji lze koupit přes e-shop eobchod.cvut.cz 

 

Roman Sejkot: Annatida, 1998. Originální diapozitiv.

Roman Sejkot: Annatida, 1998. Originální diapozitiv.

 

 
Kniha FOTOGRAFIE vypadá luxusně a má příznivou cenu, jak to?

Sešlo se několik příznivých okolností dohromady. Kniha FOTOGRAFIE vznikla na základech společné výuky fotografie s profesorem Václavem Hlaváčem na půdě FEL pro všechny studenty ČVUT.  Podaný ediční návrh se velmi zalíbil nakladatelství Česká technika a učebnice fotografie pod grafickou patronací Jaromíra Páva se současně stala i reprezentativním dárkem k 310. výročí existence ČVUT. Z této výhodné konstelace mohou mít nyní radost všichni milovníci fotografie i sponzoři uvedení v závěru knihy, výrobci fotografické techniky, průkopníci, vynálezci a obchodníci, bez nichž bychom tvořili světlopisy jen stěží...

 

Roman Sejkot: Annatida VI., 2004. Digitální umění.

Roman Sejkot: Annatida VI., 2004. Digitální umění.

 

S díky a s přáním skvělého dne, Roman Sekot

7. června 2017

www.sejkot.com


Partneři galerie

 Centrum FotoŠkoda

FOMEI

OLYMPUS

Mediální partneři

  Asociace profesionálních fotografů ČR 

 

Provozovatel galerie

Mediální partner