Vyhledávání

Sloupec reklamy
Když cvakne spoušť - prezentace profesionálních i zájmových fotografů
 

ENZO
Jaroslav Špulák - hudební kritik a spisovatel
 
 
  
Adventure Golf Horní Bezděkov 

Škola vidění - škola fotografie - rozhovor s Ivanem LÁTALEM

02. 02. 2010

VÝSTAVA FOTOGRAFIÍ ŽÁKŮ ZUŠ VESELÁ ŠKOLA V GALERII KUSKOVU

Žáci výtvarného oboru „Škola vidění – škola fotografie“ ZUŠ Veselá škola, Soukenická 20, Praha 1
výstava fotografií - „Zaostřeno na kov“

Rozhovor s Ivanem Látalem, lektorem "Školy vidění - školy fotografie" Veselé školy...

 

 


Vážený pane Ivane Látale,


prosím, můžete popsat "studium" oboru „Škola vidění – škola fotografie“, který je výtvarným oborem církevní základní umělecké školy Veselá škola (www.veselaskola.cz)? Jak dlouho již projekt probíhá? A kolik dětí a v jakém věku k Vám chodí, jak často probíhá výuka?

Možná, že někdy nazvou naši dobu stoletím obrazového sdělení. Dítě toho za den vidí a slyší strašně moc, nemá vyvinuté filtry, jako dospělí. V té záplavě se často ztrácí a může plout nepravým směrem. Naše škola se snaží dětem nabízet pomoc při hledání a vybírání. Dívat se a vidět, poslouchat a slyšet. Jednoduché a velmi obtížné. Výtvarný obor pracuje na škole třetím rokem. Vystřídalo se asi 60 žáků od pěti do patnácti let. Výuka probíhá 2 hodiny týdně.

 

 

Škola vidění - škola fotografie - foto: © samospoušťFoto: © Samospoušť

 

 

Co se děti ve Vaší skupině učí?

Základy zacházení s fototechnikou, kompozici, osvětlení. Hlavně je školou „vidění“ a ostatní složky považujeme sice za důležité, ale ne hlavní, spíše mají pomáhat.

 

 

Škola vidění - škola fotografie - foto: © Ema DvořákováŠkola vidění - škola fotografie - Foto: © Ema Dvořáková

 

 

Můžete prosím uvést příklad, jak probíhá konkrétně výuka?

Nejprve nakoupíme rohlíky, výuka probíhá odpoledne a nedá se „tvořit“ naprázdno. Podle počasí se rozhodneme pro exteriér, nebo náš ateliér a zvolíme téma. Někdy je téma dané dlouhodobým směřováním- např. KOVOVÉ motivy, jindy ho přinesou události školy. V pátek jsme dokumentovaly výsledky školní vědomostní a výtvarné olympiády. Dnes nás čeká akce na školním plese.

 

 

 

Škola vidění - škola fotografie - foto: © Edita Brožová

 Škola vidění - škola fotografie - foto: © Edita Brožová

 

 

Jakým oborům fotografie se věnujete?

Začínáme závažím. Tak to nazývá jeden prvňák. Tedy jde o zátiší, portrét, architekturu, dokument. Dost experimentujeme a děti spontánně zobrazují co vidí, nebo co by chtěly vidět. Blízký je jim svět fantazie, pohádky, comixu. Vše v sobě „přetaví“ a nabídnou konkrétní výsledek. Vlastní tvorbu mnoho neškatulkujeme. Jiné to je, když jdeme na výstavy,nebo si prohlížíme fotografické publikace.

 

 

Škola vidění - škola fotografie - foto: © Vojta NovotnýŠkola vidění - škola fotografie - foto: © Vojta Novotný

 

 

Čím děti obvykle fotografují?

Používáme digitální fotoaparáty LUMIX, které mají možnost man. nastavení.

 

 

Škola vidění - škola fotografie - foto: © Šimon Houška

 


Jak jste se vlastně stal lektorem, vůdčí fotografickou osobností Veselé školy?

O fotografii se zajímám asi tak padesát let. S tímto vkladem jsem začal učit ve Veselé škole a dokumentoval život školy. Děti se začínaly zajímat, zjišťovaly, že to je trochu jiné, než „cvakání“ mobilem. Realizace potřeby přišla brzy. Ke stávajícímu velmi úspěšným výtvarným oborům škola otevřela oddělení FOTO.

 

 

Škola vidění - škola fotografie - foto: © Míša RaškováŠkola vidění - škola fotografie - foto: © Míša Rašková

 

 

Děkuji, leč pojďme se prosím, ještě vrátit k výuce dětí... Dostanou se vaši žáci i do temné komory, aby si vyzkoušeli, pro mnohé již zaniklé vyvolání černobílého filmu a klasické černobílé vyvolání fotografií?

V plánu to je. Náš ateliér je v nové prostoře od začátku školního roku a temná komora bude. Sám jsem tak nějak z 19. století a podporuji u dětí zájem o výtvory a práci našich předků. Pro ně je „pravěk“ fotoaparát FLEXARETA, natož když jim předvedu deskový přístroj. Jen se obávám,že nebudou mít dostatek trpělivosti počkat, až bude film vyvolaný, fotografie ustálené. Nátura současných dětí se těžko vyrovnává s ubíhajícími vteřinami, než se „vykrmí“ snímky z fotoaparátu do počítače.

 

 

Škola vidění - škola fotografie - foto: © Gabriel MahlerŠkola vidění - škola fotografie - foto: © Gabriel Mahler

 

 

Nyní se chystáte na výstavu v Galerii KusKovu, měli jste již s žáky nějaké výstavy? Čím je obvykle zakončen výukový rok ve vaší skupině?

Samostatná výstava to bude naše první. Pokud nepočítám „výlepy“ na chodbách školy, kde průběžně seznamujeme žáky a rodiče s naší prací.

Spolu s výtvarníky jsme zastoupeni na probíhající výstavě v Dobré trafice na Vinohradech, kde děti reflektují fotografickou tvorbu Josefa Sudka. O něm prohlásily, že fotografoval sice černobíle, ale ty barvy tam jsou schované.

 

 

Škola vidění - škola fotografie - foto: © Bibi MálkováŠkola vidění - škola fotografie - foto: © Bibi Málková

 

 

Pojďme se ještě vrátit k uvedené "kovové" Galerii... Jak vlastně došlo k nápadu a jak probíhala spolupráce s majiteli při vlastním fotografování?

Při našich výpravách do okolí školy jsme zabloudili do galerie. Děti upoutaly jim sympatické objekty, taková doupata, která mohly prolézat, schovávat se, nabízely průhledy. Povrch soch byl neobvyklou kombinací kovu a papíru. Výsledek práce jsme předali paní galeristce Ivaně Špičákové. Ona přišla s návrhem na další spolupráci a upřesnila téma, jak jinak, než kovové. Nabídla prostory a ještě uspořádala aukci výtvarníků, kteří zde vystavovali. Její výtěžek nám uhradí zhotovení fotografii.

 

 

Škola vidění - škola fotografie - foto: © Thea BognárováŠkola vidění - škola fotografie - foto: © Thea Bognárová

 

 

Máte. prosím, ve svém oboru plno, nebo přijímáte i nové žáky?

V současné době obor navštěvuje 30 žáků. Možná, že od pololetí budou ještě nějaká volná místa. Pokud by byl zájem, třeba se od září ještě rozšíříme.

 

 

Škola vidění - škola fotografie - foto: © Róza WunschováŠkola vidění - škola fotografie - foto: © Róza Wunschová

 

 

Co Vám udělalo při této pedagogické práci největší radost?

Radost neměřím, potěší i drobné radosti. Třeba, když děti jsou spokojené a nechce se jim domů. Když jsem přítomen toho, jak děti objevují svět a mají z toho radost, že „uviděly“ a podařilo se jim to zaznamenat.

Výstavu fotografií ztřeštěně neproletí a dovedou o snímcích vyprávět, nacházejí v záplavě obrazových materiálů první kritická měřítka. I to je preventivní obrana, proti „mediální magii.“

 

Když mi vítězně hlásí, že dostaly k narozeninám stativ. Když je mohu vyslat na akce školy, kde už sami fotografují a dobře. Když jsme byli na horách, kde se objevila duha, nebo zajímavá světelná atmosféra, tak první bylo, honem to vyfotografovat.

 

Jeden z žáků - Jan Blaha získal za svoji fotografickou práci v celopražské soutěži ORNITY první cenu.

 

František Řezník se umístil v celostátní soutěži“ Fotografujeme architekturu“ v první desítce.

 

 

 

Škola vidění - škola fotografie - foto: © Vojta Novotný

 Škola vidění - škola fotografie - foto: © Vojta Novotný

 

 

Děkuji Vám za rozhovor.

ing. Jiří Heller

Galerie WWG.CZ


Galerie KusKovu - www.kuskovu.cz

Veselá škola - www.veselaskola.cz




 

 

Partneři galerie

 Centrum FotoŠkoda

FOMEI

OLYMPUS

Mediální partneři

  Asociace profesionálních fotografů ČR 

 

Provozovatel galerie

Mediální partner