Vyhledávání

Sloupec reklamy
Když cvakne spoušť - prezentace profesionálních i zájmových fotografů
 
Vinárna, kavárna a restaurant BRESTO
ENZO
Jaroslav Špulák - hudební kritik a spisovatel
  
Adventure Golf Horní Bezděkov 

Dana Kyndrová - S nimi a bez nich - LEICA Gallery Prague

22. 06. 2016

Dana Kyndrová - S nimi a bez nich - Leica Gallery Prague

Výstava fotografií Dany Kyndrové „S nimi a bez nich…” je pořádána u příležitosti 25. výročí odchodu sovětských vojsk z území České republiky. Dva prezentované fotografické cykly, které Dana Kyndrová nasnímala, jsou jednak  přelomu let 1990 – 1991 a jednak ze současné doby, tedy s časovým odstupem 25 let, kdy se se svým fotoaparátem opět vrátila na stejná místa.

 

Výstava fotografií Dany Kyndrové „S nimi a bez nich…” je pořádána u příležitosti 25. výročí odchodu sovětských vojsk z území České republiky. Dva prezentované fotografické cykly, které Dana Kyndrová nasnímala, jsou jednak z přelomu let 1990 – 1991 a jednak ze současné doby, tedy s časovým odstupem 25 let, kdy se se svým fotoaparátem opět vrátila na stejná místa.

Bývalý kulturní dům v sovětských kasárnách - Hvězdov (Ralsko) 2015

 

Dana Kyndrová - S nimi a bez nich - Leica Gallery Prague

Poslední vojenský transport opustil území Československa 21. 6. 1991 - Milovice

 

Na přelomu devadesátých let se fotografka věnovala několik měsíců zachycení přelomové etapy novodobých českých a slovenských dějin – ukončení tzv. dočasného pobytu sovětských vojsk na území Československa.
Jejím cílem nebylo vytvořit podrobnou a přesnou kroniku samotného odchodu, ale zaměřila se zejména na postihnutí atmosféry v sovětských kasárnách, kde se pro ni vizuálně koncentrovala předzvěst rozpadu ovětského impéria. Ubohost a apatie řadových vojáků uprostřed omšelých agitačních komunistických kulis tak nejen symbolizuje začínající agónii totalitního systému, ale zároveň budí soucit s prostým člověkem, který asto bývá jen loutkou velkých politických her. Po 25 letech se autorka do oblasti Ralska a Milovic opět vrací a soubor obohacuje o záběry, které i dnes připomínají sovětskou misi na našem území.


Při příležitosti slavnostní vernisáže této výstavy bude pokřtěn i stejnojmenný katalog, který k tomuto projektu vydala Leica Gallery Prague.

Dana Kyndrová - S nimi a bez nich - Leica Gallery Prague

Polní kuchyně v nákladním vlaku před odjezdem do Sovětského svazu - Milovice


 Dana Kyndrová - S nimi a bez nich - Leica Gallery Prague

Odchod posledních sovětských vojsk ze Slovenska byl slavnostně ukončen 22. 12. 1990 malou vojenskou přehlídkou v Rožňavě. Sovětští vojáci předali v igelitových taškách s vyobrazením Kremlu dárky pro představitele města.


 Dana Kyndrová - S nimi a bez nich - Leica Gallery Prague

 

Rozhovor s autorkou v magazínu ECHO - zde. 

 

 

 

 

Partneři galerie

 Centrum FotoŠkoda

FOMEIVAROZA - Výrobky od Zrcadla

Mediální partneři

  Asociace profesionálních fotografů ČR ArtMagazin.euNikonClub Česká republika - Filip Molčan

WELLNESS BOOK

Provozovatel galerie

Mediální partner