Vyhledávání

Sloupec reklamy
Když cvakne spoušť - prezentace profesionálních i zájmových fotografů
 

ENZO
Jaroslav Špulák - hudební kritik a spisovatel
 
 
  
Adventure Golf Horní Bezděkov 

KDYŽ CVAKNE SPOUŠŤ (7) - Jan BŘEZINA

05. 11. 2013

 

Jan Březina

web: zde... 

twitter: zde...  

facebook: zde.,.

instagram: zde...

 

 

Kdo je Jan Březina?

Asi  tak trochu snílek, hledač výzev a člověk, který se snaží žít naplno. Fotografii miluju a snažím se jí věnovat v nejrůznějších podobách. Kromě profesionální zakázkové tvorby, zejména portrétů, aktů a svateb, dělám fotografické workshopy po celém světě (www.ilumio.cz), s Romanem Pihanem natáčím videocasty o fotografii (www.4foto.cz) a snažím se ji propojovat i s dalšími oblastmi jako je třeba počítačová grafika. Proto jsem se stal Apple Certified Trainerem, Adobe Certified Expertem a nedávno i Adobe Community Professionalem, abych mohl vše spojit v jeden celek.

Jan Březina


Když cvakne spoušť, na koho nebo na co nejčastěji cílíte?

Pokud půjde o komerční fotografii, tak to určitě budou lidé. Práce s lidmi je pro mě nesmírně důležitá, takže portréty, akty a třeba svatby mi dávají možnost hledat a nacházet s fotoaparátem emoce, atmosféru, charaktery lidí a to mě opravdu baví. Ve volné tvorbě se snažím toto vyvážit, a tak cestuji a fotím zejména krajiny a detaily. Takový protipól, při kterém relaxuji a nabírám nové síly.

Jaké fotografické pěšiny a cesty Vás dovedly až k dnešní tvorbě?
Moje cesta k fotografii začala u techniky a počítačů. Paradoxně jsem dřív upravoval cizí fotografie na počítači, než pořizoval vlastní. To tak nějak vyplynulo z mého studia na MFF UK. Následně jsem se skoro deset let věnoval testování fotografické techniky a psaní o ní, což mě postupně dovedlo od techniky k samotné podstatě, za kterou považuji obsah snímku. A to je to, kde jsem teď. Snažím se co nejvíc myslet na fotografii a co nejméně na techniku.

Foto: © Jan Březina


Pokud byste chtěl představit návštěvníkům Galerie WWG.CZ práci svého oblíbeného fotografa, kdo by to byl?  

Pro mne jsou největším vzorem američtí svatební fotografové jako je třeba Bambi Cantrell, Jerry Ghionis nebo Jim Garner. Fascinuje mě jejich schopnost nejen pořídit nádherné snímky, ale zároveň precizně komunikovat s klienty, prezentovat svou práci a nabízet něco víc než jen řemeslnou službu - zážitek, příběh, pocit luxusu.

Foto: © Jan Březina


Který fotoaparát nebo formát je pro Vás srdeční záležitostí?
Vždy jsem fotil digitálně, takže nemám prakticky žádnou zkušenost ani osobní vazbu k retro fotoaparátům. Přesto nějak dlouhodobě tíhnu k čtvercovému formátu, což je něco, co mě tak neskutečně baví na službě Instagram. Takže srdeční záležitost pro mě bude asi právě ona.


Čím nyní fotografujete?

Posledních pár let fotografuji Canony. Asi nejčastěji dnes sahám po modelech 1D MIV a 7D, ale nejsem vysloveně vyhraněný. Mám doma i moc příjemný Pentax, nafotil jsem toho hodně s Nikony, a tak by se dalo pokračovat.

Foto: © Jan Březina

Na jakém nejméně obvyklém místě jste vystavoval?

Čím dál častěji preferuji pro prezentaci své práce Internet před fyzickými galeriemi. Znamená to sice slevit z kvality prezentace fotografií, ale na druhou stranu tak svou práci můžete prezentovat podstatně větší skupině lidí. Necítím se být pouze Čechem a jsem rád, když na mé snímky reagují lidé z celého světa.

Foto: © Jan Březina


Jakou galerii byste doporučil k vystavovaní svým kolegům?

Takovou, kde můžete ke své práci získat nějakou zpětnou vazbu. Interakci, možnost rozvíjet se a posouvat své hranice vnímání, pohledu na svět a vkusu považuji v dnešní hektické době za to nejcennější. Pokud ustrneme na místě, tak umřeme :)

Co považujete za nejdůležitější moment svého fotografického života?

Pro mne jsou to jednoznačně setkání s fotografy, kteří mají výrazně delší profesionální zkušenost, znají jiné kultury, mají odlišný pohled na svět. Diskuze s takovými lidmi mne nabíjí touhou a potřebou se dál učit, dál pořizovat snímky, zlepšovat se a výsledky své práce prezentovat. Takže takovým klíčovým momentem pro mne byla asi první návštěva veletrhu Photo Plus v New Yorku.


Máte nějaké fotografické plány nebo sny, které byste rád uskutečnil v následujících dvou, tří letech?
Rád bych se vrátil fotografovat do Japonska a měl možnost tam zůstat delší dobu, protože tato země mě provokuje a inspiruje. Zároveň už nějakou dobu hledám prostory pro vybudování špičkového foto ateliéru v Praze, který by poskytl zázemí nejen mě, ale i dalším fotografům. Takže bych  rád našel nějaký opravdu inspirující prostor.

Foto: © Jan Březina


Jakou Vaši fotografii byste pověsil do nového bytu přátelům? Jaký je její příběh?

Takovou, která by nejlépe seděla jejich vkusu a dělala jim radost. Podle mého názoru každý interiér si žádá něco trochu jiného a každý člověk má trochu jiný vkus a potřeby. Pokusit se tyto faktory harmonizovat je výzva pro nás fotografy.

Na mých fotografických toulkách mne často provází bígl Lysien a zlatý retriever ENZO. Je pro Vás nějaký čtyřnohý přítel inspirací?

Miluju psy, speciálně chrty, ale fotograficky se věnuji jiným tématům.


Kdybyste měl vytvořit charakteristický autoportrét se svým oblíbeným nápojem, jaký nápoj by to byl?

Vzhledem  k tomu, že jsem abstinent, tak by to byla asi čerstvá limonáda, kterou bych popíjel na slunném pobřeží Kalifornie :)

Foto: © Jan Březina

Co Vám činí v životě největší radost?
Když mohu prožít klidný, příjemný, sluncem zalitý den, který má nějaký smysl. Když mohu někomu pomoci, udělat radost, být užitečný a to všechno bez stresu a honby za často zcela nesmyslnými hodnotami.

Čím činíte radost druhým?
Snažím se každý den vybrat jednu svou fotografii a publikovat ji na Instagramu a potěšit tak tisíce svých followerů.

 

Děkuji Vám za rozhovor.

A přeji Vám radost ze života a další krásné fotografie.


Jiří Heller
Galerie WWG.CZ

 

KDYŽ CVAKNE SPOUŠŤ:

  1. Jan Maštera
  2. Jaromír Antoš
  3. Jan Záliš
  4. Michal Roškaňuk
  5. Petr BOB Bouchal
  6. Jan Anděl
  7. Jan Březina

 

 

„Galerie WWG.CZ“ byla uvedena do provozu 4. dubna 2002
Na svých stránkách přináší zejména zprávy ze světa fotografie, pozvánky a recenze výstav.
Partnery Galerie jsou Centrum FotoŠkoda, EIZO, DIRKOMA a Amos Software.

Provozovatelem Galerie WWG.CZ je HELLER.CZ s r.o. 

 

Partneři galerie

 Centrum FotoŠkoda

FOMEI

OLYMPUS

Mediální partneři

  Asociace profesionálních fotografů ČR 

 

Provozovatel galerie

Mediální partner